3 hormonalne zmiany skórne - dojrzewanie, ciąża i menopauza

Zmiany hormonalne mają ogromny wpływ na wygląd Twojej skóry. Każdy etap życia kobiety niesie za sobą nowe wyzwania pielęgnacyjne. Jakie to wyzwania? Czytaj dalej aby się dowiedzieć.

Zmiany skórne związane z dojrzewaniem

Pierwsza poważna zmiana hormonalna pojawia się, gdy kobiety wchodzą w okres dojrzewania. Wtedy organizm zaczyna wytwarzać estrogeny i androgeny, takie jak testosteron, w większych ilościach niż wcześniej. Naturalnie wpływa to na nasze ciało i skórę w dość dramatyczny sposób.

Estrogen działa cuda dla skóry, tworząc gładką powierzchnię, wspomaga budowę kolagenu i elastyny, czyli białek nadających skórze sprężystość i elastyczność. Pomaga również w gojeniu i pozostawieniu skóry nawilżoną. W tym momencie możesz zadać sobie pytanie: „Jeśli estrogen naprawdę jest tak niesamowity to dlaczego nastolatki tak bardzo cierpią z powodu wyprysków i trądziku?”. Cóż, niestety estrogen nie jest jedynym hormonem, który się pojawia podczas dojrzewania.

Estrogen ma rzeczywiście bardzo dobry wpływ na skórę, jednak w parze z nim pojawia się też testosteron. Podwyższony poziom testosteronu prowadzi nie tylko do powiększenia porów, ale także do przetłuszczania się skóry poprzez zwiększoną produkcję sebum. A podczas cyklu menstruacyjnego, który zaczyna się w okresie dojrzewania, poziom hormonów jest dość nieregularny. Oznacza to, że organizm przechodzi od szczytowego poziomu estrogenu do dni, w których dominuje testosteron. W wyniku fluktuacji ściany mieszków włosowych pęcznieją i zatrzymują nadmiar sebum. Wtedy pojawiają się wypryski.

Co więc mogą zrobić nastolatki, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z dojrzewaniem? Zasadniczo istnieją trzy kluczowe działania, które należy podjąć w przypadku cery trądzikowej: oczyszczenie, aby pozbyć się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, złuszczanie, aby wyeliminować zatkane pory oraz użycie lekkiego żelu nawilżającego, aby uniknąć podrażnienia skóry i pogorszenia problemu. Nawilżanie tłustej skóry może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale olejek to nie to samo, co nawilżenie. Zalecamy korzystanie z linii Pure Skin.

Zmiany skórne związane z ciążą

Kolejna duża zmiana hormonalna następuje, gdy kobieta zachodzi w ciążę. Ale to, jak zmienia się skóra, jest różne dla różnych osób. Skok estrogenu sprawia, że ​​niektóre kobiety doświadczają słynnego „ciążowego blasku” z poprawą jakości skóry i włosów. Są szczęściarami :).

Inne doświadczają wielu problemów, z których najczęstszym są przebarwienia. Małe ciemne plamki lub nawet większe obszary skóry mogą zmieniać kolor z powodu zmian hormonalnych, które prowadzą do zwiększonej produkcji melaniny. Melanina to nasza naturalna obrona przed ekspozycją na słońce i pigment, który nadaje skórze kolor. Więc im więcej melaniny jest w skórze, tym ciemniejsza się ona robi. Bardzo znany problem skórny kobiet w ciąży to tzw. Melasma. Dokładnie są to niejednolite, brązowe plamki w najbardziej wystawionych na słońce częściach twarzy jak czoło, nos i policzki. Nazywana również „maską ciąży”.

Co więc mogą zrobić kobiety, aby stawić czoła wyzwaniom związanym ze skórą ciążową? Należy stosować skuteczne kremy z filtrem UV, w przypadku dużego kontaktu ze słońcem należy nakładać je nawet co 2 godziny. Zacznij stosować krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym pod krem ​​na dzień i szukaj makijażu i pielęgnacji skóry z SPF. 

Zmiany skórne związane z menopauzą

Trzecią i ostatnią wielką zmianą hormonalną jest menopauza. To tutaj dramatycznie spada produkcja estrogenu i progesteronu. Można powiedzieć, że menopauza jest jak odwrócony okres dojrzewania, a niektóre objawy skórne są w rzeczywistości takie same.

Po raz kolejny niektóre kobiety doświadczają wyprysków. I po raz kolejny wynika to z wahań hormonalnych. Gdy poziom estrogenu spada, nic nie jest w stanie przeciwstawić się testosteronowi w organizmie. Dlatego testosteron staje się bardziej dominujący, co prowadzi do zatkania porów i uwięzienia sebum z powodu suchości powierzchni. Dobrą wiadomością jest to, że starsze kobiety mają mniej wyprysków niż nastolatki. Złą wiadomością jest to, że trądzik może być głębszy i bardziej zaogniony, ponieważ właściwości przeciwzapalne estrogenu są zmniejszone. Innym stanem skóry, który może ponownie wystąpić w okresie menopauzy, jest melasma. Lata przebywania na słońcu mają skumulowany wpływ na ogólny koloryt skóry, a mniejsze plamy słoneczne zamieniają się w bardziej trwałe plamy starcze.

Niestety na tym się nie kończy… Estrogen jest kluczowym elementem wielu procesów upiększających w skórze, jego utrata powoduje widoczne zmiany. Po pierwsze, skóra traci elastyczność, objętość i jędrność z powodu mniejszej produkcji kolagenu. Po drugie, skóra staje się mniej promienna, gdy zwalnia się obrót naskórka. Oznacza to, że produkcja nowych komórek skóry i naturalne zrzucanie starych następuje wolniej. Po trzecie, skóra staje się bardziej sucha, ponieważ traci zdolność zatrzymywania wilgoci. To wszystko są skutki niższego poziomu estrogenów, ale także normalne oznaki starzenia, które pojawiają się niezależnie od zmian hormonalnych. Tak więc w rzeczywistości na skórę wpływają zarówno hormony, jak i wiek.

Ale co mogą zrobić kobiety, aby walczyć z wyzwaniami skóry po menopauzie? To może wydawać się oczywiste, ale najlepszym sposobem radzenia sobie z oznakami starzenia się jest stosowanie produktów do pielęgnacji skóry opracowanych specjalnie dla skóry dojrzałej. Po pierwsze, skóra dojrzała musi utrzymywać odpowiedni poziomu kolagenu, aby zwalczyć utratę gęstości, głębokie zmarszczki i suchość. Po drugie, potrzebuje pomocy w radzeniu sobie z plamami starczymi spowodowanymi nagromadzeniem melaniny. Wreszcie, odpowiednia pielęgnacja skóry pomaga w walce z wypryskami.


Radek

Pasjonuję się rozwojem osobistym i zdrowym stylem życia. Z firmą Oriflame związany jestem od 2012 roku. Zapraszam do współpracy, poznajmy się bliżej :)

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *